Skuteczne inwestowanie to wyzwanie. Inwestować może każdy. Niezależnie od wieku, doświadczenia, czy ilości pieniędzy. Optymalnie zarabia na inwestowaniu jednak wyłącznie mniejszość. Ten odsetek, który mnoży swój kapitał, zawdzięcza to pracy włożonej w zaplanowanie swojej strategii. Dobrze dobrana do naszych potrzeb oraz dostosowana do naszych możliwości strategia to klucz do rentownych inwestycji.
Dwa słowa
Kompromis i aktywa. Te dwa słowa moim zdaniem definiują dobrą strategię inwestycyjną. Pierwsze z nich może być dla wielu niezrozumiałe. W dalszej części tekstu przedstawię, że wybór strategii inwestycyjnej to sztuka kompromisu. Równie ważnym wyborem są aktywa, czyli to, w co chcemy zainwestować. Jest to również bardzo obszerny temat zasługujący na osobny tekst, poświęcony wyłącznie wyborowi odpowiedniej metody inwestowania. W tym tekście zajmiemy się rozpatrywaniem strategii inwestycyjnej pod względem dokonywania kompromisów.
Pierwszą rzeczą, którą musimy przemyśleć przed wyborem sposobu inwestycji, jest określenie, jaki mamy cel. Czy nasza inwestycja ma pomóc nam chronić nasze oszczędności przed inflacją? Czy za sprawą swojej inwestycji chcemy pomnożyć nasz kapitał? Jeżeli chcemy mnożyć kapitał, to jak wiele chcemy zyskać? Jak długo inwestycja ma trwać? Żeby dobrze dobrać strategię, należy dokonać serii kompromisów. Każdy z nas jest inny, każdy inaczej zaplanuje strategię.
Bezpieczeństwo czy zysk
Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, czy bardziej zależy nam na bezpieczeństwie naszych pieniędzy, czy na pomnożeniu kapitału. W zależności od tego, gdzie się znajdujemy na spectrum bezpieczeństwa i zysku, zdecydujemy się na inne inwestycje. Inwestycje z właściwie zerowym ryzykiem dają najmniejszy zysk. Mowa tutaj o lokatach bankowych, czy obligacjach skarbowych. Inwestując nasze pieniądze w taki sposób, możemy spać spokojnie. Ryzyko straty realnie patrząc nie istnieje, ale zysk często może być bardzo mało satysfakcjonujący, lub nawet zerowy. Inflacja, czyli spadek siły nabywczej pieniądza może sprawić, że niskoprocentowe lokaty w perspektywie czasu nie przyniosą nam zysku.
Jeżeli decydujemy, że to mnożenie kapitału jest dla nas najważniejsze, od razu musimy odrzucić bezpieczne lokaty. Do mnożenia kapitału potrzebne jest podjęcie większego ryzyka. Bardzo popularną metodą inwestowania obecnie są kryptowaluty. Rynek kryptowalutowy jest bardzo niestabilny, co oznacza, że w perspektywie czasu na wahaniach rynkowych można dużo zarobić lub równie dużo stracić.
Oczywiście dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny (o dywersyfikowaniu portfela inwestycyjnego będzie później) będzie zawierał zarówno aktywa obarczone większym ryzykiem, jak i te bezpieczniejsze. Wyłącznie od naszych celów i upodobań zależeć będzie jednak ich proporcja.
Inwestycje długoterminowe czy krótkoterminowe
Kolejna decyzja, która wpływa na naszą strategię inwestycyjną, dotyczy czasu. Na jak długi okres decydujemy się inwestować w dane aktywa. Czy będzie to tydzień, miesiąc, rok, dziesięć lat? Niektóre aktywa wymagają ulokowania w nie oszczędności na dłuższy czas, inne na krótszy. W złoto nie zainwestujemy, licząc na zysk w przeciągu tygodnia a nastawiając się na roczną inwestycję ciężko będzie inwestować na forexie. Decyzja ta jest oczywiście połączona w pewnym stopniu z podejmowaniem ryzyka.
Inwestowanie długoterminowe, w odpowiednio dobrane aktywa z reguły jest nieco mniej ryzykowne. Krótkoterminowe inwestowanie zazwyczaj wiąże się z wahaniami rynku, więc obarczone jest dużym ryzykiem. Dodatkowo Krótkoterminowe inwestycje wymagają od nas większej ilości poświęconego czasu. Decyzję o inwestycji długoterminowej możemy podjąć raz, a później zapomnieć na 10 lat o naszych pieniądzach. W przypadku inwestycji krótkoterminowych regularnie należy poświęcać czas na swoje działania inwestycyjne.
Mówiąc o czasie, warto przypomnieć, że podczas inwestowania niezbędne jest posiadanie poduszki finansowej. Poduszka finansowa jest to ilość pieniędzy, która umożliwi nam przetrwanie minimum pół roku bez żadnych przychodów. Jest to bardzo istotne, ponieważ inwestując pieniądze, przez określony czas środki będą zamrożone. W wyniku tego w chwili zapotrzebowania będziemy musieli sobie bez nich poradzić.
Duże kwoty czy małe kwoty
Przede wszystkim nigdy nie inwestujmy ponad stan. Inwestować możemy wyłącznie naszą nadwyżkę finansową w momencie, gdy poduszka finansowa jest już zadowalających rozmiarów. To jaką sumę powinniśmy zainwestować, zależy również od poprzednich kompromisów. Jeżeli zdecydowaliśmy się inwestować z większym ryzykiem, krótkoterminowo, kwoty powinny być mniejsze niż przy inwestowaniu długoterminowym.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest to rozkładanie naszego budżetu na różne metody inwestowania. Ma to na celu zabezpieczenie nas przed większymi stratami wynikłymi z powodów błędnych decyzji lub zmian rynkowych. Dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny powinien być zróżnicowany pod względem czasu, bezpieczeństwa oraz kwot. Należy zadbać, aby portfel zawierał solidną podstawę z bezpiecznych długoterminowych inwestycji. Kolejnym krokiem jest budowanie części bardziej ryzykownej opartej na mniejszych kwotach z większą stopą zwrotu.
W celu ustalenia odpowiedniej dla siebie strategii inwestowania odpowiedz na poniższe pytania. Odpowiedzi pomogą Ci ustalić, w co powinieneś zainwestować.
Czy chcę mnożyć kapitał, czy bronić go przed inflacją?
Chcę poświęcić dużo czasu na inwestycje czy po podjęciu decyzji się tym nie zajmować?
Jak dużą poduszkę finansową potrzebuję?
Jak duże kwoty chcę przeznaczyć na inwestowanie?
Jak bardzo chcę zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny?