Epidemia pokazała nam wszystkim, że nie ma niczego pewnego w życiu. Masa biznesów musiała się zamknąć, a grupka dalej walczy o przetrwanie w nadziei, że jeszcze będzie lepiej. Ale wciąż słyszymy, że inwestycje to najlepszy sposób na spory zarobek, nawet w tych trudnych czasach. Ale czy aby na pewno warto, zwłaszcza teraz, inwestować pieniądze w jakikolwiek sposób?

Każda inwestycja może być niepewna

Inwestowanie w mieszkania wydaje się teraz całkiem dobrym pomysłem. Może się jednak okazać, że nie uda nam się powstrzymać pandemii i będziemy zmuszeni za darmo oddawać swoje mieszkania na szpitale albo tymczasowe izolatki. Inwestowanie w papiery wartościowe też wydaje się teraz nie na miejscu, bo każda spółka może w każdej chwili zbankrutować. Poza tym wiele rynków jest teraz zwyczajnie otwartych na nowych inwestorów i ciężko zweryfikować, czy nasze pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój firmy, czy całkiem przejedzone na jej rozpaczliwe utrzymanie się na rynku i ostatecznie zmarnowany potencjał naszych inwestycji.

Czy warto inwestować w internetowych twórców?

Czy w takim razie trzeba przejeść pieniądze?

W tych czasach dobrym wyborem jest oszczędzanie. Pandemia pokazała nam, jak mocno polegamy na naszym miesięcznym dochodzie i czym może grozić brak większych oszczędności, zwłaszcza jeśli jesteśmy przedsiębiorcami. Nie oznacza to jednak, że nasze pieniądza muszą być zamrożone. Bo owszem, możemy je przejeść, ale innymi słowy, wydać na życie i ewentualne przyjemności. To też nie jest zła strategia i jeśli wymaga od nas tego sytuacja, nie powinniśmy specjalnie oszczędzać i żyć poniżej naszych standardów. Czasami musimy zrezygnować z naszych finansowych planów dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, żeby po pandemii czuć się ze swoimi wyborami dobrze.

Czy w takim razie lepiej w ogóle nie inwestować?

Inwestować nie powinny w czasie pandemii osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w inwestowaniu. Nie powinny też robić tego osoby, które wiedzą, że znaczne środki pieniężne mogą im się przydać w niedalekiej przyszłości. Trzeba bowiem pamiętać, że inwestycja to przede wszystkim zamrożenie swoich środków pieniężnych, a przez to pozbawianie ich swojej naturalnej płynności. Zainwestowanych pieniędzy nie możemy tak po prostu odzyskać, a zyski mogą pojawić się po dłuższym czasie i wcale nie tak pokaźne, jak się spodziewaliśmy. W obecnej sytuacji dobrze jest mieć odrobinę gotówki, którą możemy spokojnie dysponować, nie martwiąc się o naszą przyszłość.