Jeszcze nie tak dawno temu faktoring uznawany był za skomplikowany produkt finansowy, skierowany głównie do dużych firm. Usługi faktoringowe świadczone były przede wszystkim przez banki. Wymagania i warunki jakie powinien spełnić ubiegający się o faktoring, sprawiały, że wnioskowały głównie duże korporacje, przyznawane były przede wszystkim wysokie, kilkumilionowe limity faktoringowe, a wymagania formalne i dokumentacyjne powodowały, że nierzadko do obsługi faktoringu powoływane było w firmie z niego korzystającej osobne stanowisko.

Faktoring – rośnie popularność

Od kilku lat jednak sytuacja ulega zmianie. Faktoring czy też mówiąc bardziej przystępnym językiem finansowanie faktur, jest dostępne niemalże dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości firmy i skali działalności. Duża część biznesu faktoringowego przeniosła się do sieci, powstało wiele nowych firm lub powołane zostały fintechowe spółki celowe w dużych instytucja finansowych, z myślą o oferowaniu usług finansowania faktur jak najszerszej grupie odbiorców.

Prostota i wygoda

Obecnie można sfinansować fakturę bez konieczności składania licznych dokumentów i odbywania wizyt w banku. Wiele firm księgowych chociażby z Małopolski oferuje zarówno księgowość stacjonarną, jak i internetową. Finansowania faktur online staje się coraz bardziej popularne. Dzięki temu także małe firmy, dla których zamrożenie kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy na okres na przykład 30 dni może być problemem, mogę uzyskać gotówkę niemalże natychmiast po zafakturowaniu należności.

Uproszczone procedury, coraz lepsze algorytmy analizy ryzyka ułatwiają podejmowanie decyzji o finansowaniu faktur nawet w kilka minut. Oczywiście w przypadku dużych obrotów i licznych transakcji, korzystania z “pełnoprawnego” faktoringu może być korzystniejsze, ale dla małych podmiotów potrzebujących szybkiego finansowania faktur od czasu do czasu, taki faktoring online to doskonała alternatywa i możliwość przyspieszenia rozwoju.